Reklamlar

Elinizi Çabuk Tutun

Elinizi Çabuk Tutun..Belgesi Olmayanlar Yandı Ülkemizde başta Avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde daha sonra da oluşturulan modern yasa ve düzenlemelerle birçok alanda şartlar zorlaştırıldı. Ticari ve sosyal hayatta devlet yeterliliği olmayan birçok vatandaş iş yaparken bazı haklarından yoksun kalacak.Ayrıntılar haberimizin detayındadır.
2005 yılında çıkarılan 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 102. maddesindeki “esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenmez” ibaresinin konulması nedeniyle “ustalık belgesi” olmadan birçok işletme faaliyete geçmişti. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre de birçok meslek kolunda yeterlilik aranarak işletme açılması için faaliyet alanında gereken belgeler zorunlu kılınması amaçlandı. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, temmuz itibarıyla lokanta açacak esnafın ustalık belgesini ibraz etmek zorunda olduğunu söyledi.

Bu belge olmadan işyeri açılmasına müsade edilmeyeceğini söyledi. 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 102. maddesindeki “esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenmez” ibaresinin konulması nedeniyle “ustalık belgesi” olmadan birçok lokantanın açıldığını aktardı. Bu durumun haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Yenice, kanunun değişmesi için yıllarca mücadele ettiklerini belirtti. Haksız rekabete son verilmesi için federasyon olarak geçtiğimiz nisan ayında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yazıyla başvurduklarını anımsatan Yenice, müracaatlarına verilen cevabi yazıda konunun olumlu neticelendiğini söyledi.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AT İLE BOĞANIN KARŞILAŞMASI SONUCA ŞAŞIRACAKSINIZ