Son dakika... Milli Eğitim Bakanı'ndan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, 30 Nisan'dan sonrası için planları ve LGS tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, CNN Türk canlı yayınında uzaktan eğitimle ilgili soruları yanıtladı. Uzaktan eğitimle ilgili karar alırken verilere dayalı çalışma yapıldığını anlatan Bakan Selçuk, "Hane halkı araştırmalarına baktık. 'Kaç hanemizde internet, kaç hanemizde telefon, televizyon var?' Bunların hepsinin analizini yaptık. Baktık ki eğer biz her şeyi internete bağlı yaparsak topluma erişimimiz sınırlanacak. O zaman dedik ki 'Biz karma bir model yapalım yani hem televizyon hem internet olsun'. Ve önceliği televizyona vedik çünkü hemen her evde televizyon var. Bu televizyon için de kurduğumuz 3 kanalda hizmet vermek bize daha kolay geldi. Fakat bunu yeterli görmedik. Aynı zamanda da EBA'da internet desteğiyle her bir çocuğumuza eğitim imkanı sağladık. Anne- babalar ve öğretmenler için de birer ortam oluşturduk" diye konuştu.
Uzaktan eğitim başladığında 18 milyon öğrencinin internete aynı anda yüklenmesiyle sorun oluştuğunu belirten Bakan Selçuk, bunu çözmek için her sınıfa farklı saatler verdiklerini ve 1 milyona yakın çocuğun eş zamanlı online olabileceği altyapı kurulduğunu anlattı.

'Canlı sınıf' uygulamasını da bu hafta başlatacaklarını açıklayan Selçuk, "Canlı sınıf aynı anda bir öğretmenin sınıfındaki öğrencileri eş zamanlı olarak ekranda her birini tek tek gördüğü ve karşılıklı olarak birbirlerine soru sorabildikleri bir durum. Canlı sınıfı önümüzdeki hafta sadece 12'nci ve 8'incı sınıf öğrencilerimize açıyoruz. Peki neden bütün Türkiye'ye açmıyoruz? Teknik sebeplerden çünkü böyle bir altyapı dünyada da çok yok. Sanat ve spor etkinlikleri var. Yarın güzel şarkılar geliyor, beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde temel hareketler geliyor. Çocuklarla beraber bilimsel deneyler geliyor. Basit evdeki kürdan kibrit gibi malzemelerle yapılan 40 tane deney hazırladık. Bu hafta geliyor" dedi.
Reklamlar