Sunucu Canlı Yayında v'irüsün görüldüğü Şehri Ağzından Kaçırdı ! B'akın hangi ilimiz !

CNN Türk muhabiri koronanın görüldüğü şehri açıkladı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Türkiye’de ilk k’oronav’irüs vakasını doğruladı. Ancak hangi ilde görüldüğünü açıklamadı. Koca’nın açıklamalarından satır başları: Çin’in Wuhan kentinde bulunan tam 90 gün önce ortaya çıkan yeni k’oronav’irüs başka bir çok ülkeye buluşmasına, küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizim strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiçbir şekilde azalmadı. İnsanların ülkeden ülkeye hareket olduğu dünyada direnç hangi düzeyde olursa olsun bazı sonuçları önlemek malesef mümkün değil.

Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde k’oronav’irüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.Yük’sek a’teş ve ö’ksürük şikayetinin araştırılması sonucu tanı konmuştur. Has’tanın v’irüsü Avrupa’dan aldığı tespit edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir.
Aile bireylerin hepsi gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyeti korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Tanı erken konulmuştur v’irüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Ülkemiz yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Bu has’talığın ülkenin her bir yerinde görülme ihtimale karşı sağlık personeli hazırlığını bitirmişti.

Yurtdışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma programına lütfen uyalım. Yurt dışından dönenler için 14 kuralı, dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Büyük çoğunluğumuz için anahtar kelimemiz yine 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda hangi sağlık kuruluşuna başvurulacağı bellidir. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.

Canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir Türk vatandaşında koronavirüs görüldüğünü doğrularken hasta hakkında bilgi vermek ismemedi. CNN Türk spikeri Duygu Kaya canlı yayın sonrası, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beklenen açıklamayı yaptı. İstanbul’da bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.”
Reklamlar